1 Kasım 2015 Pazar

UNİSEX ATKI MODELİ VE YAPILIŞI

 Merhabalar, 

Uzun bir aradan sonra yeni bir modelin yapılışıyla karşınızdayım. Elbette ki internette birçok model var, ancak yapılışını anlatan bir blog ya da site bulmak çok zor. Bu nedenle ben de zaman buldukça yaptığım modellerin yapılışlarını sizinle paylaşmaya devam edeceğim. İngilizce kaynaklardan yapılışları hakkında yardımcı olmamı istediğiniz modeller varsa, iletişim bölümündeki mail adresimden veya facebook adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bu örneğimde Nako'nun Super Lana ipini kullandım.

Genellikle 4 numara şişle örgüyü tercih ediyorum. 4 numaradan büyük şişle örüldüğü zaman biraz kalın oluyor ve pek kullanışlı olmuyor. 4 numara şişle ördüğünüzde rahatsızlık vermeyen, gayet kullanışlı bir atkı yakalayabilirsiniz. Örgülerimde modeli bastırdığı için ütüyü tercih etmiyorum. Ancak tercih edenlerde de daha ince ve yumuşak bir yapıya sahip oluyor.

Atkımı henüz bitiremedim, bitirdiğimde de son halini paylaşacağım. Şimdilik biten kısmıyla sizin beğenilerinize sunuyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.


Bu atkı için bilmeniz gereken 2 teknik var:
1- 4x4 burgu:  Saç örgüsü tekniği olarak da adlandırılmaktadır. İlk 4 ilmek başka bir şişe alınır, sonraki 4 ilmek düz örülür. Ardından başka şişe aldığımız 4 ilmek düz örülür.

2-RT: sağa burgu olarak adlandırabiliriz. Sol şişteki 2 ilmek sanki bir ilmekmiş gibi örülürken sol şişteki ilmekler çıkmadan bir daha ilmek alınır. 

Bu atkının yapılışından kısaca bahsetmek istiyorum.

62 ilmekle örgüye başlıyorum.

İlk 10 sırasını 1 ters, 1 düz olarak ördüm. Dilerseniz 4-5 sıra yapıp modelin kuruluşuna geçebiliriz.

Bundan sonraki kısımlar şöyle;

1. Sıra: 2 düz, *2 ters, RT, 1 ters, RT, 2 ters, 8 düz* (* işaretli bölüm 3 kere tekrar edilir), 2 ters, RT, 1 ters, RT, 2 ters

2. Sıra: 2 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 2 düz, * 8 ters, 2 düz, 2 ters, 1 düz, 2 ters, 2 düz * ( * işaretli bölüm 3 kere tekrar edilir), 2 ters

Bütün çift sayılı örgülerde düz olarak gördüğümüzü düz, ters olarak gördüğümüzü ters olarak örelim.

3. Sıra: 1. sıradaki gibi örülür.
4. Sıra: Görüldüğü gibi örülür.
5. Sıra: 1. sıradaki gibi örülür.
6. Sıra: Görüldüğü gibi örülür.
7. Sıra: 1. sıradaki gibi örülür.
8. Sıra: Görüldüğü gibi örülür.
9. Sıra: 1. sıradaki gibi örülür.
10. Sıra: Görüldüğü gibi örülür.
11. Sıra:2 düz, *2 ters, RT, 1 ters, RT, 2 ters, 4x4 burgu* (* işaretli bölüm 3 kere tekrar edilir), 2 ters, RT, 1 ters, RT, 2 ters
12. Sıra: Görüldüğü gibi örülür.
13. Sıra:1. sıradaki gibi örülür.
14. Sıra. Görüldüğü gibi örülür.
15. Sıra:1. sıradaki gibi örülür.
16. Sıra: Görüldüğü gibi örülür.

Atkının  yapılışını anlatan videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Modelle ilgili takıldığınız yerde benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki paylaşımıma kadar görüşmek üzere;)

Sevgiler,